13 тиждень вагітності ̶ завершення першого триместру. Зараз прогестерон продукується не жовтим тілом, а плацентою, токсикоз практично відступає, а психоемоційний стан починає стабілізуватися. Напевно, Ви зараз вже звикли до своєї нової ролі, самопочуття поліпшується, а ледь помітний животик не доставляє істотного дискомфорту.

На 13 тижні вагітності плацента досягає 16 мм у товщину і виконує дві важливі функції: з одного боку вона продукує естроген і прогестерон, що є необхідними для подальшого розвитку плоду, з другої сторони ̶ захищає його від впливу імунної системи майбутньої мами.

13 week of pregnancy 13 неделя беременности прегна-5

 

А тим часом…

Ваш малюк важить 31 грам і підріс до 10 см! Більша частина його життя проходить уві сні, при цьому в стадії активного формування знаходиться кісткова система. Зараз у нього формуються реберця, стає більш міцним хребет і череп. До речі, голова малюка складає 2,5-3 см в діаметрі! На крихітних пальчиках вже є відбитки, закладені молочні зуби, продукується інсулін. А ще у нього оченята, що закриті повіками, вушка, носик, підборіддя, і малюк вже дихає. Продовжують формуватись статеві органи.

На цьому терміні у плода немає підшкірної жирової клітковини, тому на поверхні шкіри видно кровоносні судини, через які шкіра набуває червоного відтінку.

Як до кінця 1 триместру змінитеся Ви?

Найголовніше, що зараз Ви вже відчуваєте себе трохи краще: токсикоз практично відступив, на зміну дратівливості прийшов спокій, починає повертатися апетит. Приготуйтеся до того, що Ваш животик стає куди більш помітним, і тепер приховувати вагітність буде складніше. Матка продовжує збільшуватися і підніматися вгору, що може спровокувати виникнення задишки. Більшість жінок на цьому етапі відзначають збільшення грудей, а у деяких починає виділятися молозиво. На 12 тижні ми розповідали про появу пігментних плям, і зараз вони можуть продовжувати з’являтись.

13 week of pregnancy 13 неделя беременности прегна-5

Ви можете відчувати тяжіння до «шкідливих» продуктів: борошняних, солоних, солодких, жирних. В ідеалі їх потрібно виключити, принаймні, мінімізувати їх вживання. Буде краще, якщо Ви віддасте перевагу кашам, макаронам з твердих сортів, м’ясу, приготованому на пару або запеченого в духовці, дріжджовому хлібу, овочам і фруктам. Дотримуйтесь питного режиму і віддавайте перевагу негазованій воді, щоб не викликати дискомфорт у кишечнику.

Які труднощі можуть виникнути?

Як вже було сказано раніше, однією з основних проблем може стати проблема, що спровокована зниженням перистальтичної функції кишечника. На 13 тижні майбутня мама може відчувати судоми в литках – це відбувається через недостатню кількість мікроелементів, зокрема кальцію і магнію. Якщо у Вас були судоми, обов’язково повідомте про це Вашого лікаря!

Наприкінці першого триместру може спостерігатись зниження тиску. Не слід переживати: так відбувається через те, що утворюється плацентарно-маткове коло кровообігу. Ви можете відчувати запаморочення, головний біль, втрачати свідомість. Цей стан не шкодить малюку, але істотно ускладнює життя майбутньої мами. Візьміть собі за правило повноцінно відпочивати і харчуватися різноманітно, проводити на свіжому повітрі достатню кількість часу.

Не зловживайте фізичними навантаженнями, підберіть спеціальні заняття для вагітних, почніть використовувати засоби, що попереджають утворення розтяжок на животі.

І пам’ятайте: значну роль як для Вашого самопочуття, так і для здорового розвитку малюка відіграє оптимістичний настрій. Проводьте час у гарній компанії та із задоволенням!